Yalnızca Akıllı tahta ve Internet ile nasıl kodlama öğretebilirim

Merhaba arkadaşlar bu yazımda yazının başlığında da olduğu gibi öğrencilerimize kodlama öğretmek için akıllı tahtayı ve interneti nasıl kullanabiliriz sorusuna örnekli bir cevap vermek adına bu yazıyı klavyeye almış bulunmaktayım.

Genel olarak kendi dersimden bu örneklemeyi yapacağım. Yaklaşık 5 yıldır http://Code.Org ile akıllı tahta ve İnternet kullanarak oldukça keyifli ve öğretici olduğuna inandığım bir ders akışı işliyorum. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum KEYİFLİ ders işleyişi ile öğrenciler daha çok deneyerek daha çok öğrenmeye hevesli oluyor. Sınıflarımın genel olarak 20-25 arasında mevcutları oldu. Daha kalabalık sınıfları olan arkadaşları duyar gibiyim onlara da Allah kolaylık versin J

Şimdi derse geçelim.

Sınıf mevcudunu 20 kişi olarak değerlendiriyorum ve derse başlıyorum.

Yukarıda linkini vermiş olduğum site de klasik labirent adında bir labirent oyunu var. Bu oyun ile temel kodlama becerileri öğrencilere kazandırılmaya çalışıyor. Toplam 20 labirentten oluşuyor basitten, karışığa ve zora doğru ilerliyor. 20 kişilik bir sınıfta motivasyonu yüksek tutarsanız her öğrenciye iki örnek yaptırmanızı tavsiye ederim. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz, ilk 10 labirent için her labirente iki öğrenciden toplam 20 öğrenci, daha sonraki 10 labirent içinde tekrar 20 öğrenci olduğu zaman her öğrenci bu öğrenme sürecinde toplam 2 kere tahtaya kalkmış ve derse küsmemiş oluyor. Ufak bir tavsiye daha ilk örneklerde kaynaştırma öğrencilerine destek olarak onların tahtaya kalkıp soru çözmesini sağlarsanız onlarda derste varlıklarını daha güzel sürdürebilir. Peki, 20 örneği hemen mi bitireceğiz, tabi ki hayır zaten dediğim yöntemle yaparsanız ortalama bir, bir buçuk ay sürmekte. Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey dönüt arkadaşlar. Çocuklara sürekli dönüt vermeyi ihmal etmeyin ve hatta olabilirse akran öğrenmelerini destekleyecek şekilde de öğrenmeleri destekleyebilirsiniz. Şimdi peki içeriği nasıl işleyeceğiz sorusuna gelelim. Öncelikle labirenti çözmek için gerekli temel Türkçe ve İngilizce kelimeleri öğrencilerimize anlatıyoruz. Yani;

İlerle => moveForward,

Sağadön => turnRight

Soladön=>turnLeft şeklinde

Sonra ki aşama da ilk örnekten itibaren öğrencilerden her örnek için 3 şey yapmalarını beklediğimizi söyleyeceğiz:

·         Labirent Çizimi

·         Türkçe Kodlar

·         İngilizce Kodlar

Aşağıdaki resmi incelerseniz ne anlatmak istediğim daha anlaşılır olacaktır. Resmi incelemeni tavsiye ederim.

 

Şimdi belki bazı arkadaşlar diyecekler ki ya Türkçesi varken hocam neden İngilizcesi. Bu soruyu bilhare daha detaylı açıklayacağım ama sadece şunu paylaşmak istiyorum, şimdiye kadar Türkçe bir yazılım dili ile karşılaşmadım.

Genel olarak toplamak gerekirse öğrencinize keyifli öğrenme gerçekleştirmesi ve birbirlerine öğretmenleri için şans verin. Böylece en temel problem çözme becerisi öğrenmiş olacak ve bilgisayar olmasa bile algoritma kurmayı öğrenmiş olacak.

Uygulama sonucunda yaşadığınız deneyimin hikayesini benimle de paylaşırsanız sevinirim.

Herkese İyi Dersler.

One Reply to “Yalnızca Akıllı tahta ve Internet ile nasıl kodlama öğretebilirim”

Bir cevap yazın