Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği – Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği okumak ile ilgili aklınıza gelebilecek sorulara cevaben bir yazı yazmak istedim.

Öncelikle şuna değinmek istiyorum 2016 -2019 yılları arasında yani 3 yılda bizzat kendim bu bölümü yani uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirmiş bulunuyorum, bu nedenle ilk ağızdan sizlere deneyimlerimi ve tecrübelerimi paylaşabilirim.

Hoca ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistanda bulunan bir üniversite olmakla beraber Türkiye Türkçesi ile faaliyet gösteren bölümleri olan ve Türkiye de YÖK tarafından tanınan bir üniversitedir.

Üniversitemiz tüzüğünün 21. Maddesine (eski tüzük 19. Md) göre Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin diplomaları Kazakistan ve Türkiye’de aynı alan ve seviyede öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarının diplomalarına ve bunların milletlerarası geçerliliğine eşdeğerde olup sahiplerine aynı hakları sağlar. Üniversitenin sayfasından.

Bu şu anlama gelmekte bu üniversiteden mezun olunca alacak olduğunuz diploma ülkemizde resmi olarak tanınan bir diploma olacaktır. Bu üniversitenin lisans bölümlerine Üniversite sınavıyla ve ya dikey geçiş sınavı ile yerleşebilirsiniz. Eğer üniversite sınavı ile yerleşirseniz tüm dersleri almak durumundasınız, fakat daha önce bir üni (bundan sonra uzunca üniversite yazmayacağım) okuduysanız, belli başlı derslerden muaf olabiliyorsunuz. Bu dersler Türkçe, İnklap Tarihi ve İngilizce , bunun dışında eğer DGS sınavı ile bu bölümü kazanırsanız bu derslerin haricinde bir dersten daha muaf oluyorsunuz Programlama I yada II olabilir bu ders. Tüm Dersleri başarı ile tamamlayarak ve üsten ders alarak 3 yılda bölümü rahatlıkla bitirebiliyorsunuz.

ÜCRETLER

2019 -2020 dönemi itibariyle dönemlik kayıt ücreti 2500 TL olacak bizim zamanımızda biraz daha uygundu. kayıt yaptırdıktan sonra mezun oluncaya kadar aynı dönemlik ücreti veriyorsunuz (Arada Değişen bilgiler olursa suçlusu ben değilim bilginize 🙂 ) . Fakat eğer memur ve ya memur vari bir pozisyonda çalışıyorsanız %20 indirim alabiliyorsunuz yani dönemlik 2000 TL gibi bir bedel ödüyorsunuz. Bu duruma ek olarak not ortalamanıza bağlı olarak 3.00 -3.50 arasında ise bu ortalama ile ekstra bir %10, 3.50 üzerinde bir ortama ile de ekstra bir %10 daha indirim alabiliyorsunuz.

DERS GEÇME SİSTEMİ

her hangi bir ders üzerinden bahsederek durumu daha elle tutulur halde anlatmak istiyorum. Örneğin Programlama I dersi:

Programlama I dersinden geçmek için almanız gereken puan dönem sonu ortalaması olarak 65 puan tutturmanız yani harf olarak CC almanız gerekmektedir. Peki bu 65 ya da CC nasıl hesaplanıyor.

Dönem sonu ortalaması = (Final Sınavı*70)/100+((vize sınavı*60)+(Dönem Ödevi*25)+(Ders içi Katılım*15))/100

Ayrıtılı bilgi için isterseniz şu adresi inceleyin http://turtep.edu.tr/index.php?sayfa=sinav_yonergesi

Üniversitenin yaz okulu yok ama bütünleme sınavları var. Genel olarak finallerden 15 gün sonra bütünleme sınavları yapılıyor.

Peki sınavlar nasıl?
Sınavlar vize ve final olarak ikiye ayrılıyor. İki sınavda Test olarak düzenlenmekte ve 20’şer sorudan oluşmakta. Vize sınavları uzaktan bilgisayar başında olmakta iken final sınavları Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinden birini seçerek belirlenen yerlerde girdiğiniz sınavlardan oluşmaktadır.

DERSLER

Uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliğinde dersler her ders için haftalık olarak bir ders saati olarak online yani çevrimiçi gerçekleştirilmekte ve toplam 14 haftalık dersin tümü işlenmektedir. ders saatlari değişkenlik göstermek ile beraber 18:00’da da başlabileceği gibi 23:00’da başlayabilmektedir. Uzaktan eğitim en güzel tarafı eğer dersi ders sırasında izleyemezseniz bile daha sonra ki bir zaman diliminde izleyerek derste var gibi gözükebiliyorsunuz daha doğrusu siztem sizi var kabul ediyor. Tüm dersler kaydediliyor bu da size daha sonra anlamadığınız yerler olması halinde tekrar etme olanağı sunuyor. Tüm dersler için sistemde ders içerikleri mevcut ki bu güzel bir özellik, özellikle de uzaktan eğitimde kitap vb olmaması bence çevreci yaklaşım açısından oldukça değerli. Her an erişebileceğiniz ders içeriklerinin yanı sıra hocalarında hazırlayıp sizlerle paylaşabileceği ek materyaller de sistemde yer alabiliyor. Hocalar genel olarak ders içeriklerini sunuma çevirerek derste anlatıyor (çoğu zaman okuyorlar) bu da zaman zaman eğitimin kalitesini düşürüyüor. Bazı hocalar gerçekten oldukça özverili bir şekilde derse gelirken yani anlatırken bazı hocalar derslerin akşam olması vb durumlarda performans açısından sıkıntılar yaşayabiliyor.

Dersleri geçmek için yukarıda da bahsettiğim üzere derse katılım göstermeniz avantaj sağlayacaktır size ha derseniz ki ben finalden 100 alırım o ayrı birşey 🙂
Ek olarak her ders için ödev hazırlamanız gerekmekte. genel olarak ilk dört hafta sonunda hocalar ödevleri veriyor ve neredeyse son iki hafta kala ya kadar size zaman tanımlıyor. Ödevler çoğu zaman konuyu kavramanıza yardımcı olduğu gibi bazen haddinden fazla zorlayıcı da olabiliyor.

Sosyal Çevre ve Kampüssüzlük Hayatı

Örgün eğitim olmamasının sıkıntılarından biri sosyal çevreyi tam olarak oluşturamıyor olmanız ve bir kampüs ortamını yaşayamıyor olmanız; fakat sosyal medya üzerinden sınıf arkadaşlarınızı bularak facebook ve ya whatsapp grupları gibi ortamlarda sıkı bir arkadaşlık ve dayanışma ortamı kurabilirsiniz. ders notlarının paylaşımı, anlaşılmayan konuların tekrarı vb gibi durumlarda arkadaşlar genel olarak birbirine çok yardımcı olmakta. Benim ailece görüştüğüm arkadaşlarım bu okul sayesinde oldu. (Hakan KELEŞ ve Ailesine selamlar ayrıca Melih başkan, Uğur Abi, İbrahim kanka, Tolga birader, Yatırımcı Mustafa Abi ve diğer arkadaşlara çok selamlar)

Okulda okuyan arakdaşların bir çoğunun memur olması size aslında bürokratik olarakta büyük bir sosyal ağ sağlıyor bir alanda fikir danışacak olduğunuz kimseler sınıf arkadaşınız oluyor ve alanında bir çok uzman bilişimci de sınıf arkadaşınız olduğu içinde ekstra bir gerçek deneyimli dostluklar edinebiliyorsunuz. (bir kurumda yazılım şefi, ya da farklı bir kurumda mobil uygulama uzmanı, CBS yöneticisi gibi)

Proje ve Uygulamalar

Herşey güzel şimdiye kadar e peki hocam bu bölümde mezun olurken elle tutulur ne yapacağız derseniz Proje I ve Proje II dersleri ile bilişim alanında projeler hazırlayarak kendinizi geliştirip mezun oluyorsunuz. Aldığınız derslerin dışındaki bir ortamda da bunu gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin ben hiç Python dersi almama rağmen iki ders içinde Python ile proje geliştirmiştim. Projelerinizi hazırlarken bir rapor dosyası hazırlıyorsunuz ve dönem dönem bu raporları proje hocanıza gönderiyorsunuz. Bu durum kısmen gerçek hayatta işinize yarayacak bir çalışma. Projeleri kimi hoca grup olarak (2 kişi) kabul ederken bazı hocalar projelerin bireysel geliştirilmesini talep edebiliyor. Udemy vb bir platformdan alabileceğiniz bir eğitim ile geliştireceğiniz bir proje oldukça işinize yarayabilir.

ÖĞRENCİ İŞLERİ

Akif Bey (Akif ÖZKÖK ) görülmüş en Kral öğrenci işleri sorumlusu diyebilirim. bu kadar hızlı ve çözümleyici ve yorulmadan cevap verecek kadar sabırlı başka kimse var mı bilemiyorum. Eğer olurda bu satırları okursa kendisine tekrar teşekkür ederim. Her ne sorunumuz olursa olsun olabildiğince çözümleyici şekilde yaklaşarak sorunlarımızla ilgilendi kendisi. Bir telefon kadar yakın bir ağbi gibi ilgiliydi. Kendisine Sonsuz Teşekkürler.

PEKİ NELER YAPABİLİRİZ ?

Fark ettim ki bayağı yazmışım, genel bir toparlama ile sözlerimi bitirmek istiyorum. Uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği okumak inanin bana sizleri kimi zaman oldukça yoracaktır ki bu yola çıkarken bunu göz önüne alıyorsunuzdur. kendinizi geliştirmek için hocaların anlatımından ziyade burada iş size düşmekte kendinize inanın ve çok çalışın, ders için değil bilgisayar mühendisi olmak için.

DİPLOMA NE İŞE YARAYACAK ? MEMURLAR İÇİN

Yukarıda bir alanda belirttiğim gibi uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği okuyan arkadaşların bir çoğu memur. Bu kısmı özellikle memur arkadaşlar için yazıyorum.

Ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim ve normal bir eğitim fakültesinden mezun oldum bu şu demek oluyor teknik öğretmen değilim, eğer öğretmen iseniz meslek liseslerinin teknik öğretmen kadrolarına bu diploma ile branş değişikliği yaparak atanabilirsiniz. Ayrıca bir derece ek olarak alabilirsiniz yani 9/1 den 8/1 e geçiş yapabilirsiniz ve açılması durumunda ünvan değişikliği sınavına girerek bilgisayar mühendisliği kadrosuna atanabilirsiniz.

Teknik kadroda çalışan bir memur iseniz tekniker ve ya teknisyen diplomanızı işleterek bir çok mühendislik haklarından faydalanabilirsiniz maaş bakımından. Yine bu arakdaşlar da ünvan değişikliği sınavları ile kadro ünvanı alarak mühendislik yapabilirler.

Diplomanın özellikle özel sektörde gerçekten çok işe yarayacağını çok düşünmüyorum, bu alan daha çok bireysel gayretlerin ödüllendirildiği bir alan olduğu için size müfredat takip etme bağlamında katkı sağlayacağını söyleyebilirim.

Daha fazla ve detaylı bilgi almak için
http://turtep.edu.tr/index.php?sayfa=anasayfa Sayfasını takip edebilirsiniz ve sorularınız olursa yorum olarak aşağı bırakabilirsiniz.


Bir cevap yazın